Інтернаціоналізація вищої освіти: можливості для українських університетів

опубліковано 11 квіт. 2016 р., 23:40 Назар Саюк   [ оновлено 15 квіт. 2016 р., 06:13 ]

Що таке інтернаціоналізація освіти? Що вона дасть українським ВНЗ?

Які можливості мають українські ВНЗ для розвитку міжнародної складової? З чого починати?

Інтернаціоналізація вищої освіти – це посилення міжнародної складової в діяльності українських ВНЗ. Основними її складовими є: розвиток міжнародної співпраці через програми академічного обміну (академічна мобільність студентів та викладачів), впровадження ЄКТС, спрощення процедури визнання документів про освіту, розвиток програм для навчання іноземних студентів, розвиток міжнародної співпраці в науковій і дослідницькій сферах.

Закон України «Про вищу освіту» містить окремий розділ (XIII, Статті 74, 75, 76), який декларує та регулює міжнародне співробітництво.

Процес інтернаціоналізації є важливим для української вищої освіти в першу чергу тому, що надає можливості та механізми для підвищення якості. Десятиліття міжнародної ізоляції радянського періоду та наступний розвиток, який не передбачав активного залучення до міжнародних процесів, призвели до того, що українська вища освіта втратила якість і міжнародне визнання. Наука, яка апріорі є інтернаціональною, не може розвиватися без прив’язки і розуміння міжнародного контексту.

Міністерство освіти України наголошує на важливості розвитку усіх можливих складових міжнародної співпраці та надає максимальну підтримку ВНЗ, готовим впроваджувати в себе елементи інтернаціоналізації. Активну фінансову та консультаційну підтримку надають міжнародні партнери, з якими співпрацює МОН.

Зокрема, Британська Рада в Україні веде окрему програму «Інтернаціоналізація вищої освіти», мета якої – сприяти впровадженню Закону України «Про вищу освіту» в тій частині, яка стосується міжнародного співробітництва. Програма передбачає ознайомчі візити та партнерську співпрацю між британськими й українськими університетами в таких сферах: забезпечення якості, викладання англійської мови, розвиток університетської автономії, розвиток студентського самоврядування. Більше 20 українських ВНЗ вже отримали гранти від Британської Ради в Україні на розвиток міжнародної співпраці, взявши участь у конкурсі 2015/2016 років. З повним списком українських ВНЗ та їх британських університетів-партнерів можна ознайомитися на сайті Британської Ради в Україні.

Міністерство освіти і науки рекомендує українським університетам, які бажають розвивати в себе міжнародну складову, ознайомитися з розділом «Міжнародне співробітництво» на сайті МОН або звертатися за консультаціями до управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції МОН.