Інфобюлетень МОН України: особливості вступу для абітурієнтів з Криму

опубліковано 14 лип. 2016 р., 23:58 Mykola Pashkovsky   [ оновлено 14 лип. 2016 р., 23:59 ]

Згідно Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» випускники кримських шкіл мають право вступати до українських університетів та здобувати вищу за рахунок коштів державного бюджету.

Минулого року кримські абітурієнти, які закінчували школу вже після окупації півострову, стикалися з проблемою відсутності документів про середню освіту (шкільних атестатів) українського зразка. Оскільки держава Україна не може визнавати документи, видані окупаційною владою, був розроблений законний механізм, який дозволяє кримчанам отримати атестат та вступити до українських вищих навчальних закладів.

Отже кримчани можуть вступати до всіх українських ВНЗ на загальних конкурсних засадах – для цього їм потрібно прикріпитися до однієї зі шкіл на території України (з повним переліком таких шкіл можна ознайомитися тут), скласти іспити державної підсумкової атестації (ДПА) та зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), отримати атестат про середню освіту. Така процедура не завжди є можливою для випускників Криму, оскільки виникають додаткові труднощі, пов’язані з перетином лінії розмежування та поїздками на підконтрольну Україні територію для складання ЗНО.

Окрім того, абітурієнти з Криму можуть отримати атестат за спрощеною процедурою і вступати до одного з дванадцяти українських ВНЗ за результатами вступних іспитів, без складання зовнішнього незалежного оцінювання. Для цього потрібно зареєструватися в спеціально створених освітніх центрах «Крим – Україна», які функціонуватимуть при кожному з перелічених нижче університетів в таких містах: Київ, Львів, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Херсон та Миколаїв. Після реєстрації в цьому ж центрі абітурієнт повинен скласти письмовий іспит з української мови та з історії України і отримати тимчасовий документ (довідку) про середню освіту, а середній бал цього документу (аналогічний «середньому балові атестату») розраховується як середня оцінка результатів іспитів з цих двох предметів. З такою довідкою абітурієнт вже може вступати до одного з 12 університетів з переліку. Протягом трьох місяців довідка буде замінена на документ про середню освіту, де з усіх предметів буде проставлено «атестовано».

Перелік українських вищих навчальних закладів, до яких абітурієнти з Криму можуть вступати за спрощеною процедурою і в яких функціонують освітні центри «Крим – Україна»:

1. Придніпровська державна академія будівництва та архітектури
  2. Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет
  3. Запорізький національний університет
  4. Чорноморський державний університет імені Петра Могили
  5. Львівський навчально-науковий інститут ДВНЗ «Університет банківської справи»
  6. Національний університет «Львівська політехніка»
  7. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
  8. Херсонський державний університет
  9. Херсонський національний технічний університет
  10. Херсонська державна морська академія
  11. Таврійський національна університет імені В. І. Вернадського (м. Київ)
  12. Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Телефон гарячої лінії Міністерства освіти і науки України з питань вступної кампанії для школярів з Криму і Донбасу: 0 (800) 504 425, +38 (050) 550-5411, +38 (068) 951 2513, (044) 481-3215.

Новина на сайті МОН
Відео «Дорожня карта, як здобути українську освіту школярам з Криму»
Перелік освітніх центрів «Крим – Україна» із зазначеними адресами, контактами та відповідальними особами
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»