Новини вступної кампанії

Вартість пробного ЗНО у 2017 році складає 129 грн

опубліковано 17 січ. 2017 р., 07:34 Владислав Ус   [ оновлено 17 січ. 2017 р., 07:36 ]

Вартість пробного зовнішнього незалежного оцінювання у 2017 році з одного предмета складає 129 грн. Відповідна інформація оприлюднена на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

Під час пробного ЗНО абітурієнти матимуть можливість ознайомитися із процедурою проведення тестування та виконати тестові завдання, що будуть максимально наближені до завдань, які будуть виконувати учасники ЗНО під час основної сесії тестування.

Участь у пробному ЗНО зможуть взяти лише зареєстровані особи. Реєстрація учасників розпочалась 10 січня та триватиме до 31 січня 2017 року на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

Пробне ЗНО з української мови і літератури відбудеться 1 квітня. Тестування з інших предметів, зокрема, біології, географії, історії України, математики, фізики, хімії, а також з англійської, німецької, іспанської, французької або російської мов буде проведено 8 квітня. Відповідно, учасник пробного ЗНО матиме можливість скласти один або два пробних тести - українську мову і літературу та один предмет за вибором.

Запрошення на пробне тестування, в якому буде вказано інформацію про пункт та час проведення тестування, учасники ПЗНО зможуть роздрукувати з власної персональної сторінки на сайті свого регіонального центру оцінювання якості освіти.

Після виконання тестових робіт усім учасникам пробного зовнішнього незалежного оцінювання буде виданий тестовий зошит із відповідями на тестові завдання та схемами підрахунку тестових балів.

Увага! Результати ПЗНО не використовуються для оцінювання навчальних досягнень учнів навчальних закладів системи загальної середньої освіти.

 Докладніше: http://osvita.ua/test/53237/

Розпочалась реєстрація на пробне ЗНО

опубліковано 17 січ. 2017 р., 01:29 Владислав Ус   [ оновлено 17 січ. 2017 р., 01:34 ]

10 січня розпочинається реєстрація учасників пробного зовнішнього незалежного оцінювання. Цього року реєстрація триватиме до 31 січня.

Як і в попередні роки, пробне ЗНО проводиться з метою ознайомлення випускників шкіл та абітурієнтів із процедурою проведення зовнішнього незалежного оцінювання, структурою та змістом тестового зошита, порядком доступу до пункту тестування, робочого місця тощо.

Участь у пробному ЗНО є важливою складовою підготовки до тестування. Завдання, що створюються у формі предметних тестів, відповідають програмам зовнішнього незалежного оцінювання, характеристикам та структурі сертифікаційних робіт, а процедура проведення є максимально наближеною до процедури проведення основного ЗНО.

Кожен зареєстрований учасник зможе взяти участь у пробному ЗНО з української мови та літератури, а також в одному з тестів за вибором - історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, російської, французької мов.

Пробне тестування з української мови та літератури відбудеться 1 квітня, тестування з інших предметів - 8 квітня 2017 року.

Участь у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні є платною. Вартість одного тестування з одного тестового предмета у 2017 році складає 129 грн.

Реєстрація на пробне ЗНО здійснюється регіональними центрами оцінювання якості освіти:

• Київський регіональний центр оцінювання якості освіти
(м. Київ, Київська область, Черкаська область, Чернігівська область);

• Вінницький регіональний центр оцінювання якості освіти
(Вінницька, Житомирська та Хмельницька області);

• Дніпропетровський регіональний центр оцінювання якості освіти
(Дніпропетровська та Запорізька області);

• Донецький регіональний центр оцінювання якості освіти
(Донецька та Луганська області);

• Івано-Франківський регіональний центр оцінювання якості освіти
(Івано-Франківська, Чернівецька, Закарпатська та Тернопільська області);

• Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти
(Львівська, Рівненська та Волинська області);

• Одеський регіональний центр оцінювання якості освіти
(Одеська та Кіровоградська області);

• Харківський регіональний центр оцінювання якості освіти
(Харківська, Сумська та Полтавська області);

• Херсонський регіональний центр оцінювання якості освіти
(Херсонська та Миколаївська області, АР Крим та м. Севастополь).

Звертаємо увагу, що реєстрація для проходження пробного тестування не передбачає автоматичної реєстрації для участі в основній сесії зовнішнього незалежного оцінювання.

Результати пробного ЗНО не зараховуються як оцінки за державну підсумкову атестаціюта не використовуються для участі в конкурсному відборі під час вступу до вищих навчальних закладів.

Джерело: http://osvita.ua/test/53830/

Посібник з розвитку критичного мислення учнів

опубліковано 29 лист. 2016 р., 04:40 Владислав Ус   [ оновлено 29 лист. 2016 р., 04:41 ]

Переважна більшість педагогів прагне змінити практику своєї роботи, аби сприяти активному навчанню учнів і розвитку в них критичного мислення. Вони хочуть, щоб учні не просто запам’ятовували навчальний матеріал, а й запитували, досліджували, творили, вирішували, інтерпретували та дебатували за його змістом.

Таке навчання сьогодні вважається "найкращою практикою". Дослідження показують, що саме на активних заняттях - якщо їх орієнтовано на досягнення конкретних цілей і добре організовано - учні засвоюють матеріал найбільш повно і з користю для себе. Фраза "найбільш повно і з користю для себе" означає, що учні думають про те, що вони вивчають, застосовують це в ситуаціях реального життя або для подальшого навчання та можуть продовжувати навчатися самостійно.

Навчання, результати якого можна використовувати, причому протягом значного часу, - це набагато ефективніший̆ шлях використання часу, ресурсів педагога й суспільства, аніж навчання, що залишає учнів пасивними, стомлює вчителя одноманітністю і результати якого швидко забуваються, оскільки вони не розвиваються та не використовуються на практиці.

Посібник "Технології розвитку критичного мислення учнів" присвячено практиці живого викладання, наслідком якого є активне навчання та критичне мислення. У ньому демонструється та пояснюється ціла низка добре організованих стратегій̆ роботи вчителя, які сприяють активному навчанню учнів і створюють умови для цього.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ФРАГМЕНТ

Водночас представлені в посібнику численні приклади з практики навчання допоможуть вам сформувати власні судження про такий̆ спосіб викладання та навчання, а також сприятимуть використанню цих методів.

У книзі представлено методи викладання та навчання, що можна використовувати, починаючи зі старших класів початкової̈ школи і протягом навчання в середній̆ ланці школи. Їх можна застосувати на матеріалі всіх предметів навчального плану середньої̈ школи, включаючи вивчення міждисциплінарних питань, тобто важливих сучасних проблем, які нелегко вкласти в рамки якоїсь однієї̈ дисципліни.

Як замовити

Замовити книгу "Технології розвитку критичного мислення учнів" ви можете післяплатою (оплата здійснюється під час отримання посібника у поштовому відділенні).

Вартість одного примірника складає 149 грн (вартість доставки включено). Строк доставки - 10 днів від дня замовлення.

Для того щоб замовити книгу необхідно надіслати на електронну адресу office@osvita.ua лист наступного змісту: Прошу надіслати посібник "Технології розвитку критичного мислення" післяплатою, а також вказати повну поштову адресу, індекс та прізвище, ім’я та по батькові замовника та номер мобільного телефону (бажано).

При замовленні більше 10-ти посібників знижка 20 відсотків.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ФРАГМЕНТ


Джерело: http://osvita.ua/school/48780/


Пробне зовнішнє оцінювання (ЗНО) 2017 року

опубліковано 29 лист. 2016 р., 04:37 Владислав Ус   [ оновлено 29 лист. 2016 р., 04:38 ]

Проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання здійснюється регіональними центрами оцінювання якості освіти.

Головна мета проведення пробного тестування – відтворення умов та технології проведення ЗНО для психологічної підготовки майбутніх абітурієнтів до участі у зовнішньому незалежному оцінюванні.

Оскільки метою пробного ЗНО є ознайомлення майбутніх абітурієнтів з процедурою проведення зовнішнього незалежного оцінювання, воно буде проведено з дотриманням процедур і технології проведення ЗНО в 2017 році.

Пробне зовнішнє незалежне оцінювання проводиться тільки для зареєстрованих на нього осіб. Реєстрація на пробне ЗНО 2017 року триватиме з 10 січня до 31 січня 2017 року.

Пробне зовнішнє незалежне оцінювання проводиться на платній основі. Вартість пробного ЗНО визначає кожний регіональний центр оцінювання якості освіти окремо. У цьому році вона становитиме 120 грн за 1 предмет.

Реєстрація на пробне незалежне оцінювання здійснюється тільки в он-лайн режимі на сайті відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти (вибір регіонального центру залежить від місця проживання учасника, посилання на регіональні центри див. нижче).

Графік проведення пробного тестування:

 • 1 квітня 2017 року - українська мова і література;
 • 8 квітня 2017 року – історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова, російська мова.

Учасник пробного ЗНО може скласти максимум два пробних тести (українська мова та література та один предмет на вибір). Запрошення на пробне тестування, в якому буде вказано інформацію про пункт та час проведення тестування, учасники ПЗНО зможуть роздрукувати з власної персональної сторінки на сайті відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти.

Допуск на пункти пробного тестування здійснюватиметься при наявності:

 • квитанції про сплату вартості послуг за проведення пробного тестування;
 • запрошення (реєстраційної картки);
 • паспорта (або свідоцтва про народження).

Визначення результатів пробного тестування

Після виконання тестових робіт усім учасникам пробного зовнішнього незалежного оцінювання буде видано тестовий зошит із відповідями на тестові завдання та схемами підрахунку тестових балів.

Для визначення результату за шкалою 100-200 балів необхідно буде скористатися спеціальним сервісом, розміщеним на інформаційній сторінці «Особистий кабінет учасника пробного ЗНО» (за наявності такого сервісу на сайті відповідного регіонального центру оцінювання).

Реєстрація на пробне ЗНО здійснюється регіональними центрами оцінювання якості освіти:

Звертаємо увагу, що реєстрація для проходження пробного тестування не передбачає автоматичної реєстрації для участі в основній сесії зовнішнього незалежного оцінювання. Результати пробного зовнішнього незалежного оцінювання не зараховуються як оцінки за державну підсумкову атестацію та не використовуються для участі в конкурсному відборі під час вступу до вищих навчальних закладів.

Джерело: http://osvita.ua/test/advice/10683/

МОН і Профспілка підписали галузеву угоду

опубліковано 29 лист. 2016 р., 04:35 Владислав Ус   [ оновлено 29 лист. 2016 р., 04:36 ]

23 листопада між Профспілкою працівників освіти і науки та Міністерством освіти було підписано нову Галузеву угоду на 2016-2020 роки.

За інформацією прес-служби профспілки, свої підписи на документі поставили голова профспілки Георгій Труханов та міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

За словами Труханова, Профспілка працівників освіти і науки сьогодні є єдиною професійною спілкою освітян, яка підтвердила свою репрезентативність. І підписуючи такий важливий документ, профспілка і галузеве міністерство готові разом працювати задля підвищення іміджу професії учителя й захисту прав та інтересів працівників галузі.

Текст нової Галузевої угоди після реєстрації буде оприлюднений на сайті ЦК Профспілки працівників освіти і науки України.


Джерело: http://osvita.ua/news/53218/

Інформаційний бюлетень

опубліковано 23 лист. 2016 р., 04:41 Владислав Ус   [ оновлено 23 лист. 2016 р., 04:41 ]

Інформаційний бюлетень Міністерства освіти і науки, жовтень '16
Facebook
Website
Email
stud

Іванна Коберник, радник Міністра освіти і науки, керівник проекту оновлення програм початкової школи


На відкритій он-лайн платформі EdEra викладені 40 відео на допомогу вчителям - як викладати за оновленими програмами початкової школи. Відеорекомендації та добірки додаткових матеріалів надані до 5 предметів – українська мова, літературне читання, математика, англійська мова та інформатика.

Ці відео у вільному доступі – частина проекту оновлення програм початкової школи в рамках чинного Державного стандарту, які були здійснені за ініціативи міністра освіти і науки Лілії Гриневич.

Наприкінці квітня 2016 року міністр ініціювала перегляд програм початкової школи в межах чинного Державного Стандарту. “І вчителі, і батьки, і діти скаржаться на навчальні програми, що вони перевантажені другорядною інформацією, деякі вимоги і твердження застарілі, не відповідають сучасності, в різних предметах є дублювання або ж суттєві неузгодженості. Це перевантажує дітей і вони вже в 3-4 класі втрачають інтерес до навчання” – заявила Гриневич. Вона додала, що міністерство працює над загальною реформою середньої школи, розробкою нових Державних стандартів і програм: “Але діти не можуть чекати – вони вчаться вже зараз. Тому ми маємо прибрати неузгодженості та дублювання в програмах різних предметів, звільнити їх від застарілої інформації, що не відповідає реаліям 21-го століття” – наголосила міністр.    


Вперше для оновлення навчальних програм були задіяні он-лайн технології, що дозволило залучити до обговорення велику кількість людей і здійснити проект в стислі терміни.
 
Оновити програми необхідно було до 1 вересня 2016 року, до початку навчального року. Для цього МОНзапросило до співпраці відкриту он-лайн платформу EdEra. За підтримки міжнародного благодійного Фонду “Відродження” на ній були викладені всі програми початкової школи, у відкритому обговоренні яких могли взяти участь всі бажаючі, пройшовши просту реєстрацію.  Міністерство освіти за допомогою он-лайн форм та мотиваційних листів відібрало модераторів для кожної програми. “Ціль, яку нам поставило міністерство освіти – максимально спростити доступ експертів, вчителів та батьків з усієї України до обговорення і внесення конструктивних пропозицій” – розповідає Ілля Філіпов, засновник проекту  EdEra.
 
Проект оновлення програм стартував у червні, начебто мертвий сезон, коли вчителі йдуть у відпустки. Не зважаючи на це, за місяць обговорення  було отримано понад 8 тисяч коментарів від 4 тисяч зареєсторваних користувачів. 90% цих коментарів надали вчителі-практики і в переважній більшості це були конструктивні пропозиції.
 
“Проект показав, наскільки суспільство зацікавлене в змінах, готове до діалогу і пошуку сучасних спільних рішень” – констатує Філіпов.
 
Інтерактивний формат проекту дозволив у стислі терміни залучити професіоналів, обробити великі масиви пропозицій і внести зміни до програм в поставлені терміни. 4 серпня 2016 року Колегія МОН схвалила внесення змін до всіх 13 програм початкової школи (1-4класи).
 
Але залишилася ще одна проблема – як швидко донести до вчителів інформацію про зміни. Оновлені програми стали темою до обговорення на серпневих вчительських конференціях, МОН провів всеукраїнські семінари з методистами початкової освіти з усіх областей, були залучені Інститути післядипломної педагогічної освіти. Ці заходи показали підтримку вчителів відносно внесених змін. Більше того, чимало вчителів зізнавалися: ми й раніше так робили, але не афішували цього, бо це не було передбачено чинною програмою.
 
Отже, ставка, зроблена на прогресивних вчителів, спрацювала: вони надавали свої пропозиції під час обговорення програм і вненсення змін, вони ж стали головними промоутерами змін в школах. Але як долучити до впровадження змін якомога ширші кола вчителів? Для цього, за ініціативою міністра Лілії Гриневич, було розпочато другий етап проекту – підготовка відеорекомендацій для вчителів, ЯК викладати за новими програмами. На платформі ЕdEra було створено і розміщено 40 роликів з експертами та методистами високого рівня для вчителів початкових класів. Ці відео, за статистикою від платформи EdEra, переглянуті вже близько 100 тисяч разів. За інформацією, яка надходить в МОН, відеорекомендаціі активно використовуються вчителями як для підготовки, так і безпосередньо на уроках. Тому зупинимось на них детальніше.
 
Отже, для підготовки відеорекомендацій було відібрано 5 предметів: українська мова, літературне читання, англійська мова та математика.
 
Відеоролики для літературного читання з’явилися першими і наразі користуються найбільшим попитом. Активна учасниця проекту оновлення програм Тетяна Стус у вступному відео розповідає про особливості внесених до програми з літературного читання змін. З програми були вилучені неактуальні радянські автори (чиї твори не відповідають реаліям 21-го століття, не мають художньої цінності, давно не видаються), натомість було додано понад 40 імен сучасних українських письменників, які творять, друкуються і, що важливо – живуть зараз: “Це вже перестало бути жартом, бо є сумною правдою: через те, як раніше складалися програми з літературного читання, діти щиро думали, що живих письменників не існує. І дуже дивувалися, коли дізнавалися, що, наприклад, Ліна Костенко жива.
 
В Україні живуть і працюють десятки цікавих, сучасних дитячих письменників. Нам було важливо, щоб ці автори були внесені до шкільної програми – щоб діти могли читати про сучасне життя сучасною мовою. Щоб могли написати письменнику листа чи запросити на зустріч в школу. Саме це сприяє формуванню потреби в читанні і робить цей процес для дитини цікавим” – поділалися Тетяна Стус. Також на EdEra розміщені відеозвернення 12-ти сучасних письменників, де вони розповідають про себе, свої твори, як і чому почали писати. За відгуками вчителів, перегляд цих відео на уроці, справляє на дітей майже магічне враження: діти починають уявляти себе письменниками, самі ініціюють творчі письмові роботи, активніше, ніж раніше, просять батьків купувати їм книжки.
 
Поради з української мови допомогли підготувати педагоги київської Новопечерської школи. Важливо підкреслити, що їхні відеорекомендації виходять далеко за межі лише предмета «Українська мова», бо вони діляться технологіями і методиками, які можуть використовуватися і під час інших шкільних предметів. Технології “Письмо для себе”, “Щоденні п’ять”, “РАФТ” і “Кубування” – викладені простою доступною мовою вчителями-практиками Мариною Пристінською та Інною Большаковою. За відгуками вчителів, це ті поради, які можна “хоч завтра втілювати в щоденній вчительській роботі з дітьми”.
 
Відеорекомендації з англійської мови на EdEra представила модератор проекту оновлення програм з англійської мови Тетяна Бєляєва. Але розробила вона їх разом з кількома вчителями-практиками, чиї добірки матеріалів також представлені на ЕdEra. Вони допоможуть вчителям зробити навчання англійської в школі більш наближеним до життя. Згідно з оновленнями, в програмі перших класів стало менше письма та зубріння граматики, зато стало більше наближених до щоденних побутових потреб тем та розвитку усного мовлення. У відеопорадах розповідається, як викладати в 1-му класі усний ввідний курс, як залучити більшу кількість дітей до діалогу, як заохочувати дітей до вивчення англійської.
 
Відеопоради з математики представила одна з авторів чинної програми Світлана Скворцова. Вона ділиться методичними напрацюваннями як вивчати з дітьми математику, грунтуючись на компентентнісному підході: не механічно заучувати, а вчити застосовувати математичні знання у щоденному житті.
 
Відеоролики з інформатики для проекту підготувала вчитель і тренер Google Наталія Саражинська. Вона також була модератором оновлення програм з інформатики. Програма цього навчального предмету суттєво осучаснена, бо, на жаль, раніше вона більше нагадувала історію ком’ютерних пристроїв. Наталя Саражинська в своїх відео розповідає, як викладати інформатику в початкових класах, щоб прищеплювати дітям корисні навчики використання комп’ютерних та інформаційних технологій в процесі навчання. Поради Саражинської також поширюються далеко за межі одного предмету «Інформатика».
З усіма відео проекту оновлення програм початкової школи можна ознайомитись за посиланням https://www.ed-era.com/mon.html
 
Перші роки навчання в школі без перебільшення впливають на все подальше життя людини. Бо саме в цьому віці, саме в перших класах закладається фундамент усвідомленої пізнавальної активності особистості. Саме тому в більшості розвинених країн головною метою початкової школи є не сума знань, інформації та цифр, а зовсім інше: завданням вчителів є зробити так, щоб дитина полюбила вчитися. Полюбила читати, вирішувати життєві задачі за допомогою отриманих у школі знань, полюбила сама шукати інформацію, навчилася комунікувати з оточуючими, знаходити свої місце в команді і співпрацювати з іншими заради досягнення спільної мети.
 
Нагадаю, міністром Лілією Гриневич була представлена Концепція комплексної реформи шкільної освіти “Нова Українська Школа”. Це системна реформа, яка впроваджуватиметься з 2018-го року, але робота над нею здійснюється вже зараз. Проект оновлення програм початкової школи і підготовка відеорекомендацій для вчителів  мали на меті показати напрямок тих змін, які планує втілювати Міністерство освіти і науки. Поки це лише перші кроки. Системна реформа всієї шкільної освіти ще попереду, але робота над нею вже ведеться.
stud

Що таке пробне ЗНО і з якою метою воно проводиться?

Хто може взяти участь у пробному ЗНО?

Як зареєструватися для участі у пробному ЗНО? 

Академічна спільнота та роботодавці визнають наявність проблем, які пов’язані як зі змістом освіти, так і з її формою.

Щороку з метою ознайомлення всіх бажаючих із процедурою проведення зовнішнього незалежного оцінювання, структурою та змістом тестового зошита, порядком доступу до пункту тестування та робочого місця Український та регіональні центри оцінювання якості освіти організовують пробне зовнішнє незалежне оцінювання. У 2017 році пробне ЗНО відбудеться 1 та 8 квітня.

Участь у пробному ЗНО є важливою складовою підготовки до тестування. Завдання, що створюються у формі предметних тестів, відповідають програмам зовнішнього незалежного оцінювання, характеристикам та структурі сертифікаційних робіт, а процедура проведення є максимально наближеною до процедури проведення основного ЗНО.    
Зареєструватися для участі в пробному зовнішньому незалежному оцінюванні можна буде на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти. Реєстрація триватиме з 10 до 31 січня 2017 року.

Кожен зареєстрований учасник може взяти участь в одному із запропонованих в той чи інший день предметів за вибором, згідно з графіком проведення: 1 квітня відбудеться пробне зовнішнє оцінювання з української мови і літератури, 8 квітня – з інших предметів (історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, російської, французької мов).

Участь у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні є платною послугою для учасників та неприбутковою для організаторів і проводиться за кошти фізичних та юридичних осіб. Вартість одного тестування для одного учасника визначає кожний регіональний центр оцінювання якості освіти окремо. Цю інформацію  розміщено на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

Просимо звернути увагу, що реєстрація для проходження пробного тестування не передбачає автоматичної реєстрації для участі в основній сесії зовнішнього незалежного оцінювання.

Результати пробного зовнішнього незалежного оцінювання не зараховуються як оцінки за державну підсумкову атестацію та не використовуються для участі в конкурсному відборі під час вступу до вищих навчальних закладів.

Більше інформації про проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання розміщено на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

Інформація на сайті УЦОЯО

stud
З початком цього навчального року були оновлені програми для учнів 1-4 класів школи. Результатом оновлених програм стала їх відповідність віковим особливостям учнів кожного класу, більша свобода для вчителів у викладанні, зменшення надмірної регламентованості, як викладати кожен предмет, зміна підходу до перевірки засвоєного(наприклад, було прибрано норматив щодо кількості прочитаних на хвилину слів).
Оскільки процес зміни підручників та приведення їх змісту у відповідність до оновлених програм потребує часу та коштів, Міністерством освіти і науки спільно з онлайн-платформою EdEra та за підтримки Міжнародного благодійного фонду «Відродження» були підготовлені відеоматеріали, які повинні допомогти вчителю у роботі з оновленими програмами. На даний момент в Інтернеті у відкритому доступі вже є відеоматеріали з 5 предметів: української мови, літературного читання, англійської мови, математики та інформатики. Ці відеоматеріали містять методичні рекомендації та практичні поради. Також ці відео мають на меті зацікавити більшу кількість вчителів у нових методиках і прийомах викладання.    
Наприклад, відео-розділ з порадами щодо викладання англійської мови у молодших класах містить такі прийоми, як: використання книжок великого формату або ілюстрацій для підсилення наочності при вивченні нових слів, використання ляльки як «носія» англійської мови під час уроку, створення простих проектів – на кшталт, англомовних плакатів. Всі відео з предмету «Англійська мова» поділені тематично на такі розділи:
 
 1. Вступне відео (Тривалість – 6 хвилин 25 секунд)
 2. Відео щодо ключових змін до програми початкової школи з англійської мови (Тривалість – 3 хвилини 53 секунди)
 3. Відео щодо впровадження усного курсу в першому класі (Тривалість – 5 хвилин 49 секунд)
 4. Відео щодо фонетичного фокусу при навчанні англійській мові (Тривалість – 5 хвилин 49 секунд)
 5. Відео щодо письма англійською мовою (Тривалість – 3 хвилини 41 секунда)
 6. Відео щодо створення міні-проектів (Тривалість – 5 хвилин 41 секунда)
 
Відео з методичними рекомендаціями та конкретними порадами щодо викладання української мови і письма містять інформацію про такі сучасні методики як: «Щоденні 5»RAFT (РАФТ – роль, аудиторія, формат, тема) та «Сторітеллінг». Всі ці прийоми і методики покликані навчити дітей вмінню викладати свої думки у письмовій формі, вмінню цікаво розповісти і описати якесь явище чи подію, полюбити письмо та сприймати його як творчість. 

Всі відео-матеріали, викладені на платформі EdEra, є невеликими за обсягом та мають тематичну розбивку – щоб вчителю було зручніше користуватися ними або, за необхідності, обирати необхідний тематичний блок.

Новина на сайті МОН
Відеоматеріали з оновлених предметів на сайті EdEra
YouTube канал EdEra, присвячений оновленню програм початкової школи

stud
З 1 вересня 2017 року буде припинено набір учнів до підготовчих та перших класів спеціальних шкіл (шкіл-інтернатів) та забезпечено умови для навчання цих дітей у спеціальних або інклюзивних класах загальноосвітніх навчальних закладів. Відповідну постанову затвердив Кабінет Міністрів України 26 жовтня 2016 року.
У рамках цієї постанови передбачається, що вже до 2022 року всі українські діти, які навчаються в спеціальних школах (школах-інтернатах) для дітей із затримкою психічного розвитку, поступово перейдуть на навчання до загальноосвітніх навчальних закладів. Це допоможе забезпечити рівний доступ до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами, сприятиме їхньому успішному навчанню, розвитку та соціалізації.

Крім того, надзвичайно важливим моментом переведення дітей з особливими навчальними потребами зі спеціалізованих шкіл і шкіл-інтернатів до загальних є те, що за таких умов діти зможуть проживати у власних родинах, а не в інтернатах.    
Перед тим, як перейти на навчання в загальноосвітні заклади, ці діти навчатимуться у спеціальних  підготовчих класах, а вже потім перейдуть у спеціальні та інклюзивні класи загальноосвітніх навчальних закладів, де розвиватимуться поряд зі звичайними дітьми. Організація їхнього навчання у загальноосвітніх школах буде побудована на основі особистісно орієнтованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей.

Світовий досвід свідчить, що такі заходи не лише сприяють формуванню толерантного та відкритого суспільства, а й кращому навчанню дітей  із особливими освітніми потребами. У  поєднанні з корекційно-розвитковою роботою та обов’язковим створенням підготовчого класу, це дасть можливість  забезпечити цим дітям достатню кількість навчальних годин для повноцінного засвоєння навчального матеріалу.

Наразі Міністерством готуються роз’яснення, рекомендації та методичні програми для організації навчального процесу за умов інклюзивного навчання дітей з особливостями психічного розвитку в загальноосвітніх навчальних закладах.

Новина на сайті МОН
Постанова КМУ
Тематична стаття на сайті УП.Життя

stud
Міністерство освіти і науки України скасувало позитивний висновок Науково-методичної комісії для навчально-методичного посібника до навчальної програми «Сімейні цінності», зміст якого викликав дискусію в суспільстві та резонанс в засобах масової інформації. Цей випадок став приводом для перегляду політики МОН щодо надання грифів та рекомендацій навчальній літературі.

У Міністерстві освіти зазначають, що випадки виявлення дискримінаційних норм у навчально-методичній літературі останнім часом набули масового характеру і потребують системних рішень. Наразі готується наказ МОН про підвищення якості відповідної літератури, також будуть переглянути всі навчально-методичні посібники, які були надруковані за останні 5 років і які мають грифи Міністерства. Окрім того, буде створено робочу групу для опрацювання нового Положення про надання грифів МОН.    
Cьогодні грифи МОН підручникам і посібникам надають відповідні комісії, які схвалюють програми та навчально-методичні матеріали до них. Інституційної спроможності Міністерства освіти і науки недостатньо для того, щоб прочитати всі підручники – саме тому цю функції виконують комісії при складі Науково-методичної ради (НМР) з питань освіти.

В зв’язку з дедалі частішими випадками виявлення неякісного або дискримінаційного контенту в навчально-методичній літературі буде переглянуто склад усіх комісій, які працюють при НМР з питань освіти, та посилено персональну відповідальність експертів і рецензентів, які дають позитивні висновки до навчальних програм, факультативних курсів та навчально-методичної літератури.

Новина на сайті МОН
Лист МОН про скасування схвального висновку для навчально-методичного посібника до навчальної програми «Сімейні цінності»

stud


В рамковому законі «Про освіту», прийнятому в першому читанні, в статті 5 пункт 3 йдеться про те, що: «Державна політика у сфері освіти формується і реалізується на основі наукових досліджень та порівнянь, міжнародних зобов’язань та міжнародного досвіду з урахуванням прогнозів, статистичних даних та індикаторів розвитку з метою задоволення потреб людини, економіки та суспільства».

Для того, щоб державна освітня політика була ефективною, вона повинна базуватися на достовірних данних, які передбачають збір інформації, її обробку, аналіз та прогнозовуння на основі результатів. Наприклад, для того, щоб планувати політику щодо шкільної освіти, необхідно мати достовірну інформацію по всім школам України (про кількість учнів, кількість та кваліфікацію педагогів, тип та площу приміщень, спеціаліацію закладу тощо). Також ця інформація повинна бути зібрана і централізована по всій країні.

Минулого року Міністерство освіти і науки створило Інститут освітньої аналітики, завданням якого є збір освітньої статистики для подальшого формування політики МОН. Цьогоріч Світовий банк прийняв рішення про надання Україні грантової допомоги на розбудову якісної освітньої статистики.   

Грант Світового банку буде спрямований на підвищення інституційної спроможності Інституту освітньої аналітики МОН, розвиток інтегрованої інформаційної системи управління освітою DICO (EMIS), підтримку участі України в міжнародному порівняльому дослідженні PISA.

Міжнародна програма оцінювання навчальних досягнень учнів PISA, яка проводиться раз на три роки і до якої Україна доєдналася цього року, є одним з найкращих прикладів використання достовірних даних для формування політики у сфері освіти. Інформація, отримана в результаті участі країн в цій програмі, допомогає їм визначити слабші та сильніші місця в освіті та покращити планування своєї освітньої політики. Перші результати участі в міжнародному порівняльному дослідження PISA Україна повинна отримати в 2018 року.

Новина на сайті МОН
Статистика та аналітика від Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО)
Інформаційна система управління освітою (ІСУО)

stud

Що таке програма Еразмус+ і з якою метою вона була створена? Хто може скористатися можливостями програми Еразмус+?

Як дізнатися більше про індивідуальні можливості та програми для вищих навчальни закладів від Еразмус+?

Еразмус+ – це програма Європейського Союзу, спрямована на підтримку проектів у сфері освіти, професійної підготовки, молодіжної політики та спорту. Програма Еразмус+ має на меті зменшення безробіття, особливо серед молоді, зменшення відсотку людей, які не завершують шкільну освіту, допомогу в навчанні для дорослих відповідно до мінливих вимог ринку праці, зміцнення зв’язків серед молоді ЄС та країн-партнерів, підтримку інновацій, реформ та міжнародної мобільності в сфері освіти.

Учасниками програми Еразмус+ можуть стати як окремі індивіди – студенти, викладачі, співробітники ВНЗ, так і цілі організації – вищі навчальні заклади, освітні організації. Для кожної з цих двох категорії є окремі проекти в рамках програми Еразмус+.    
В Україні функціонує «Національний Еразмус+ Офіс в Україні» (НЕО), який проводить заходи на підтрику, популяризацію, моніторинг та поширення інформації про Програму Еразмус+, зокрема у сфері вищої освіти . НЕО є контактним центром для всіх зацікавлених потенційних учасників Програми, як окремих індивідів, так і організацій.

Дізнатися про можливості Програми Еразмус+ для українських ВНЗ щодо співрпаці з навчальними закладами Європи і країн-партнерів Програми, про спільні проекти з академічної мобільності, європейських студій або спільні магістерські програми можна на сайті НЕО в Україні - http://erasmusplus.org.ua/. Також на сайті розміщена інформація для осіб (студентів, викладачів, співробітників університетських адміністрацій), які бажають взяти участь в індивідуальальних програмах обміну чи стажування: http://erasmusplus.org.ua/erasmus/ka1-navchalna-mobilnist/indyvidualni-hranty.html

З 14 по 18 листопада 2016 року в Києві проходитиме Національний тиждень програми Еразмус+ у сфері вищої освіти, програма якого включатиме заходи підтримки для тих університетів, які вже є виконавцями проектів з розвитку потенціалу вищої освіти, та для тих, які планють розробляти проектні пропозиції і брати участь у конкурсах Еразмус+. Також заплановані заходи для індивідуальних осіб, які планують подаватись на конкурси стипендій на навчання і підвищення кваліфікації.

Програма заходів Національного тижня програми Еразмус+ в Україні включає:

14 листопада: семінар для виконавців діючих проектів Еразмус+ напряму Жан Моне

15 листопада: Міжнародний інформаційний день Програми Еразмус+

16 листопада: частина 1 – семінар для університетів проектів-переможців 2 конкурсу Еразмус+ CBHE Розвиток потенціалу вищої освіти; частина 2 – семінар та консультації для проектів Темпус IV (5th та 6th конкурси) з фінансового менеджменту та звітування

17 листопада: семінар-презентація «Розбудова потенціалу вищої освіти в структурних проектах Темпус та Еразмус+: актуальні результати»

18 листопада: Інформаційний день Програми Еразмус+ з академічної мобільності:
 • частина 1: співробітництво між українськими та вищими начальними закладами з Європи;
 • частина 2: Індивідуальні можливості для студентів, випускників, викладачів та адміністративного персоналу вищих навчальних закладів
 
Організаторами Національного тижня програми Еразмус+ в Україні є: Національний Еразмус+ Офіс (НЕО) в Україні та Міністерство освіти і науки України за підтримки Представництва ЄС в Україні та Виконавчого агентства з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури (ЕАСЕА – Брюссель).

Новина на сайті МОН: можливості та проекти в рамках Програми Еразмус
Новина на сайті МОН: список заходів національного тижня Програми Еразмус  в Україні
Офіційний сайт програми Erasmus+
Сайт Національного Еразмус+ Офісу в Україні

stud


19 жовтня 2016 року Кабінет Міністрів України прийнявПостанову № 724, згідно якої чистий прибуток (дохід), отриманий за результатами фінансово-господарської діяльності науковими установами та науково-технологічними комплексами, повністю залишається в їх розпорядженні.
 

Це рішення є важливим етапом впровадження Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», ухваленого в листопаді 2015 року, яким передбачено фінансову автономію наукових установ. Зокрема, в рамках закону встановлюється, що державні комерційні підприємства, основною діяльністю яких є наукова та (або) науково-технічна діяльність, а також науково-технологічні комплекси, засновані на державній власності, звільняються від сплати частини прибутку за результатами своєї фінансово-господарської діяльності до загального фонду державного бюджету Україні.    
Раніше розмір частини чистого прибутку (доходу), сплачуваного науковими установами до державного бюджету, становив 75 відсотків. Відтепер отримані доходи наукові установи та комплекси зможуть спрямовувати на проведення власної наукової діяльності, розширення матеріально-технічної бази, фінансування інноваційних проектів – Закон зобов’язує спрямовувати на ці цілі не менш як 50 відсотків від чистого прибутку (доходу).

Новина на сайті МОН
Ознайомитися з текстом Постанови КМУ

Share
Tweet
Forward
Pin
Copyright © 2016 Міністерство освіти і науки України, Всі права захищено.


Зняти підписку    Оновити дані моєї підписки

Email Marketing Powered by MailChimp

Правила нарахування балів за завдання ЗНО

опубліковано 21 лист. 2016 р., 04:44 Владислав Ус   [ оновлено 21 лист. 2016 р., 04:45 ]

Наказом Українського центру оцінювання якості освіти №156 від 15 вересня 2016 року затверджено Схеми нарахування балів за виконання завдань сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання 2017 року.

Згідно з документом, при проведенні зовнішнього незалежного оцінювання абітурієнти працюватимуть з 9 типами завдань, що оцінюватимуться наступним чином.

1. Завдання з вибором однієї правильної відповіді

Такі завдання складаються з основи (умови завдання) та чотирьох або п’яти варіантів відповіді, з яких лише один правильний. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО вибрав і позначив відповідь у бланку відповідей А.

1 бал буде зарахований, якщо вказано правильну відповідь; 0 балів, якщо вказано неправильну відповідь, або вказано більше однієї відповіді, або відповіді на завдання не надано.

Завдання з вибором однієї правильної відповіді використовуються у тестах ЗНО з української мови і літератури, історії України, російської мови, іноземних мов (англійської, німецької, французької, іспанської), математики, фізики, біології, хімії, географії.

2. Завдання на встановлення відповідності («логічні пари»)

Ці завдання складаються з основи та двох стовпчиків інформації, позначених цифрами (ліворуч) і буквами  (праворуч). Виконання завдання передбачає встановлення відповідності (утворення «логічних пар») між інформацією, позначеною цифрами та буквами. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО зробив позначки на перетинах рядків (цифри від 1 до 4) і колонок (букви від А до Д) у таблиці бланка відповідей А.

Учасник ЗНО отримує 1 бал за кожну правильно встановлену відповідність («логічну пару»), тобто може набрати максимум 4 бали за таке завдання. 0 балів буде зараховано за будь-яку «логічну пару», якщо відповідь є неправильною, зроблено більше однієї позначки в рядку чи відповіді на завдання не надано.

Такі завдання використовуються на ЗНО з української мови і літератури, історії України, російської мови, математики, фізики, біології, хімії та географії.

3. Завдання на встановлення відповідності

У цьому завданні пропонується підібрати заголовки до текстів/частин текстів із наведених варіантів; твердження/ситуації до оголошень/текстів; запитання до відповідей або відповіді до запитань.

Завдання буде зарахованим, якщо учасник ЗНО встановив відповідність і позначив варіант відповіді в бланку відповідей А. 1 бал зараховується за правильно встановлену відповідність, в усіх інших випадках – 0 балів.

Такі завдання містяться у тестах з англійської, німецької та іспанської мов.

4. Завдання на заповнення пропусків у тексті

У завданні пропонується доповнити абзаци/речення в тексті реченнями/частинами речень, словосполученнями/словами із наведених варіантів. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО вибрав і позначив варіант відповіді в бланку відповідей А.

Якщо варіант правильний – зараховується 1 бал. Якщо ж вказано неправильну відповідь, або  вказано більше однієї відповіді чи відповіді на завдання не надано взагалі – учасник отримає 0 балів.

Предмети, на яких використовуються такі завдання, - англійська, німецька, французька та іспанська мови.

5. Завдання на встановлення правильної послідовності

Завдання складається з основи (умови чи питання) та переліку подій (явищ, фактів, процесів тощо), дій (понять, формул, характеристик тощо), позначених буквами, які потрібно розташувати в правильній послідовності.

Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО зробив позначки на перетинах рядків (цифри від 1 до 4) і колонок (букви від А до Г) у таблиці бланка відповідей. Відповідно буде зараховано 3 бали, якщо правильно вказано послідовність усіх подій/дій; 2 бали, якщо правильно вказано першу й останню події/дії; 1 бал, якщо правильно вказано або першу, або  останню подію/дію; 0 балів за будь-яку правильно вказану подію/дію , якщо зроблено більше однієї позначки в рядку, неправильно вказано першу й останню події чи відповіді не надано взагалі.

Такі завдання використовуються для перевірки знань з історії України та хімії.

6. Завдання з вибором трьох правильних відповідей із семи запропонованих варіантів відповіді

Ці завдання складаються з основи та семи варіантів відповіді, позначених цифрами, серед яких лише три правильні. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО вибрав і записав три відповіді(цифри)у бланку відповідей А.

За кожен правильно вказаний варіант відповіді (цифру) учасник отримує 1 з 3 можливих балів; 0 балів отримує учень, якщо  не  вказано  жодного  правильного варіанта відповіді (цифри), або один варіант відповіді (цифра ) вказано тричі, або відповіді на завдання не надано. Порядок написання цифр значення не має.

Такі завдання подаються на ЗНО з історії України і географії.

7. Завдання з вибором трьох правильних відповідей із трьох груп запропонованих варіантів відповідей

Воно передбачає наявність основи та трьох груп(стовпчиків)відповідей, позначених цифрами; у кожній групі лише одна відповідь правильна. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО вибрав з кожної групи (стовпчика) і послідовно записав три відповіді (цифри) в бланку відповідей А.

За виконання цього завдання учасник ЗНО може набрати від 0 до 3 балів – 1 бал за кожну правильно подану відповідь. Слід звернути увагу, що в цьому типі завдань порядок написання цифр має значення – вимагається сувора послідовність.

Таке завдання матимуть учасники зовнішнього незалежного оцінювання з біології.

8. Завдання відкритої форми з короткою відповіддю

Такі завдання поділяються на 2 типи.

Структуровані складаються з основи та двох частин і передбачають розв’язування задачі.  Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО, здійснивши відповідні числові розрахунки, записав, дотримуючись вимог і правил, відповіді до кожної з частин завдання в бланку відповідей А.

Учасник ЗНО може отримати 0 балів (не виконано чи виконано неправильно), 1 бал (правильно виконана будь-яка 1 частина) чи 2 бали.

Такі структуровані завдання використовуються для перевірки навчальних досягнень у тестах з фізики, математики та хімії.

Неструктуровані складаються тільки з основи і передбачають розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО, здійснивши відповідні числові розрахунки, записав, дотримуючись вимог і правил, кінцеву відповідь в бланку відповідей А.

За правильне виконання такого завдання учасник отримує 2 бали, у іншому випадку – 0 балів.

Неструктуровані завдання використовуються у тестах з фізики, математики, хімії та географії.

9. Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю

Такі завдання на зовнішньому незалежному тестуванні мають наступні предмети: математика, українська мова й література, російська мова та іноземні мови (англійська, німецька, французька, іспанська).

З математики завдання складається з основи та передбачає розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник ЗНО в бланку відповідей Б навів пояснення всіх етапів розв’язання, зробив посилання на математичні факти, з яких випливає те чи інше твердження, проілюстрував розв’язання задачі рисунками, графіками тощо. Максимум за таке завдання з математики можна набрати 4 або 6 балів залежно від різновиду завдання.

Для перевірки знань з іноземних (англійської, французької, німецької, іспанської) мовзавдання складається з основи та передбачає створення учасником ЗНО власного висловлення відповідно до запропонованої комунікативної ситуації в бланку відповідей Б. За його виконання учасник може набрати від 0 до 14 балів.

Завдання з української мови та літератури й російської мови складається з основи та передбачає  створення учасником ЗНО власного аргументованого висловлення на дискусійну тему в бланку відповідей Б. Максимально можлива кількість балів за таке завдання – 20.

Слід зазначити, що оцінювання та нарахування балів за виконання останнього типу завдань здійснюється під час перевірки бланків відповідей Б спеціально підготовленими екзаменаторами відповідно до Схем оцінювання завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю, ухвалених предметними фаховими комісіями з відповідного предмета.

Матеріал підготовлено на підставі наказу УЦОЯО № 156 від 15.09.2016 року.

Джерело: http://osvita.ua/test/advice/53096/

КМУ визначив професії, які підтримає держава

опубліковано 21 лист. 2016 р., 04:41 Владислав Ус   [ оновлено 21 лист. 2016 р., 04:42 ]

Уряд визначив перелік з 19 професій загальнодержавного значення, підготовка кадрів за якими здійснюватиметься у професійно-технічних навчальних закладах за кошти державного бюджету. Відповідна постанова була ухвалена під час засідання уряду.

“Ці професії – пріоритетні для розвитку економіки країни і підготовка кадрів за ними потребує державної підтримки. Завдяки цьому рішенню ми не лише забезпечимо пріоритетні галузі кваліфікованою робочою силою, а й суттєво підтримаємо професійно-технічні навчальні заклади”, - зазначила міністр освіти Лілія Гриневич, коментуючи рішення уряду.

Планується, що на фінансування визначених професій у 2017 році уряд витратить майже 170 млн гривень. Ці кошти будуть включені у освітню субвенцію та передані місцевим бюджетам.

ПЕРЕЛІК ПРОФЕСІЙ

У Міністерстві освіти зазначають, що підготовка за рештою професій, які необхідні для обслуговування місцевої інфраструктури та у комунальних господарствах, здійснюватиметься за рахунок коштів місцевих бюджетів залежно від регіональних потреб.

Джерело: http://osvita.ua/vnz/53099/

Випускники-освітяни отримають разову допомогу

опубліковано 21 лист. 2016 р., 04:37 Владислав Ус   [ оновлено 21 лист. 2016 р., 04:38 ]

Вищі навчальні заклади виплатять своїм випускникам, які здобули освіту за напрямами і спеціальностями педагогічного профілю, одноразову адресну грошову допомогу. Відповідний наказ підписаний заступником міністра освіти Володимиром Ковтунцем.

Фінансову допомогу отримають ті випускники, які у 2016 році здобули освіту за напрямами і спеціальностями педагогічного профілю та уклали договір про роботу у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах строком не менш як на три роки.

Розмір допомоги дорівнює п'ятикратному розміру мінімальної заробітної плати. Загалом, одноразову допомогу отримають майже 900 випускників, які цього року здобули освіту педагогічного профілю.

Керівникам вищих навчальних закладів доручено забезпечити виплату одноразової адресної грошової допомоги її одержувачам.

Джерело: http://osvita.ua/school/53032/

Уряд спрямував 1,6 млрд на вирішення проблем освіти

опубліковано 21 лист. 2016 р., 04:34 Владислав Ус   [ оновлено 21 лист. 2016 р., 04:35 ]

Уряд спрямував місцевим бюджетам 1 615 896,6 тис. грн освітньої субвенції з держбюджету для вирішення нагальних проблем галузі. Відповідне розпорядження Кабінету Міністрів прийнято 16 листопада.

В уряді наголошують, що таке рішення дасть змогу уникнути виникнення заборгованості із заробітної плати працівникам загальноосвітніх навчальних закладів на кінець року, придбати шкільні автобуси для перевезення дітей, що проживають у сільській місцевості, та зміцнити матеріально-технічну базу навчальних закладів.

Зокрема, на шкільні автобуси, які підвозитимуть дітей до навчальних закладів у сільській місцевості буде спрямовано 200 млн грн. Використовувати кошти будуть на засадах співфінансування: не більше 70% – за рахунок освітньої субвенції, не менше 30% – за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Державну субвенцію в 300 млн грн витратять на оснащення закладів освіти з поглибленим вивченням природничих та математичних предметів. Передбачається, що комп’ютерні комплекси з мультимедійними засобами навчання придбають для кабінетів фізики, хімії, біології, географії, математики. Окрім цього, гроші спрямують і на впровадження енергозберігаючих технологій.

У Кабінеті Міністрів наголошують, що суттєву допомогу на забезпечення освітнього процесу отримають об’єднані територіальні громади. Уряд передбачив для них 300 млн грн на придбання автобусів, оснащення навчальних кабінетів та впровадження енергозберігаючих технологій.

Також кошти державної субвенції спрямують для виплат зарплат освітянам, оплату комунальних послуг та енергоносіїв та недопущення виникнення заборгованості із зазначених виплат до кінця поточного року.

Джерело: http://osvita.ua/school/53089/

1-10 of 261